Coffee nap — czy drzemka kofeinowa działa?

Coffee nap — czy drzemka kofeinowa działa?

Pierwszą reakcją na zmęczenie lub spadek energii w ciągu dnia bardzo często jest wypicie filiżanki kawy i drzemka. Wiele osób zastanawia się, czy rzeczywiście są to skuteczne rozwiązania. Czy połączenie zwane drzemką kofeinową przywraca siły do działania? Dowiedz się, jakie korzyści przynosi coffee nap, czyli połączenie kawy ze snem.

Drzemka kofeinowa — co to?

Drzemka kofeinowa lub drzemka kawowa (ang. coffee nap) to nazwy, którymi określa się wypicie kawy przed krótkim snem, który najczęściej trwa nie więcej niż 20 minut. Popularną opinią jest, że taki sposób walki ze zmęczeniem znacznie zwiększa poziom energii. Jest to spowodowane tym, że kofeina zaczyna działać w momencie, w którym organizm wybudza się z krótkiego snu. Można więc powiedzieć, że drzemka kawowa działa podwójnie pobudzająco.

Coffee power nap — jak wpływa na organizm?

Wiele osób rezygnuje z kawy przez zawarte w niej substancje pobudzające. Wpływ kofeiny na organizm może być bardzo negatywny, jeśli jest ona spożywana w nadmiarze. Wchłaniana jest ona przez jelito cienkie do krwiobiegu i dociera do mózgu. Zajmuje ona miejsce na receptorach komórek mózgowych i walczy z adenozyną, która powoduje zmęczenie organizmu. W ten sposób zwiększa się poziom energii.

Sen jest z kolei naturalną metodą usuwania adenozyny. Dzięki temu w czasie drzemki kofeinowej organizm jest pobudzony do działania. Jednocześnie usuwa konkurencję dla substancji pobudzających i zwiększa efekty, jakie daje kawa. Coffee nap może więc skutecznie zmniejszyć opór dla kofeiny, która będzie działać jeszcze mocniej.

Jakie korzyści przynosi drzemka kofeinowa?

Coffee nap to przede wszystkim skuteczny i szybki sposób na zwiększenie energii i wydajności w trakcie wykonywania codziennych obowiązków. Drzemka po kawie usuwa uczucie senności, dzięki czemu łatwiej się skupić.

Miły odpoczynek i zwiększone efekty krótkiego snu zapewni odpowiednia kawa ziarnista. Aromatyczne ziarna, które smakiem idealnie trafiają w podniebienie, sprawią, że drzemka będzie przyjemniejsza. Wysokiej jakości kompozycje kawowe znajdziesz w internetowym sklepie Cafe Silesia.

Drzemka kawowa — jak zasnąć po kawie?

Zasypianie zaraz po spożyciu kawy dla niektórych może być problematyczne. Aby odpowiednio przygotować się do snu, trzeba wypić espresso lub inny, ulubiony napój pobudzający dość szybko. Wtedy czas na zasypianie jest wydłużony, ponieważ kofeina przechodzi przez przewód pokarmowy. Warto też pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  • najlepiej wybierz espresso lub ostudź kawę przed spożyciem,
  • nie dodawaj cukru, ponieważ może on zmniejszyć skuteczność drzemki kawowej,
  • nastaw budzik i od razu spróbuj zasnąć,
  • ogranicz liczbę rozpraszaczy w swoim otoczeniu,
  • nie zmuszaj się, spróbuj uspokoić oddech i rozluźnić ciało.

Wyciszenie organizmu, leżenie czy nawet półsen również mogą przynieść efekty podobne do tych, które daje coffee nap. Trzeba jednak zaznaczyć, że niezależnie od formy drzemka kofeinowa nie powinna trwać dłużej niż 20 minut.

Czas na kawę — kiedy coffee nap ma sens?

Kawowa drzemka jest skutecznym sposobem na zmęczenie o każdej porze dnia. Nie zaleca się jednak stosowania jej później niż na 6 godzin przed pójściem spać w nocy. W praktyce coffee nap jest najczęściej elementem dnia roboczego. Kiedy odczuwa się zmęczenie, brak koncentracji czy ospałość połączenie kawy ze snem może być doskonałym rozwiązaniem.

Artykuł sponsorowany

Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments